Знаменні дати: Листопад

 

6 листопада

205 років від дня народження Маркіяна Семеновича Шашкевича (1811-1843), українського письменника, культурно-громадського діяча.

 Маркіян Семенович Шашкевич (6 листопада 1811, с. Підлисся — 7 червня 1843, с. Новосілки) — західноукраїнський (галицький) пророк («Будитель»), письменник, поет, духовний просвітитель, натхненник національного пробудження Галичини.  Стрийко австро-угорського генерала Олександра Шашкевича.
Зачинатель нової української літератури в Галичині, священик 
УГКЦ, релігійний та культурно-громадський діяч. Перший в нових часах речник відродження західноукраїнських (галицьких) земель. Очолив «Руську трійцю», ініціатор видання альманаху «Русалка Дністровая» (1837). Виступав за рівноправність української мови з польською в умовах того часу.

Перший опублікований вірш Шашкевича «Голос галичан» з'явився в 1835 р. Не враховуючи декількохінтимно-ліричних поезій («До милої», «Туга за милою», «Думка»), Шашкевич писав переважно вірші патріотичного характеру («Руська мова», «Дайте руки», «Слово до чтителей руського язика», «Побратим», «Лиха доля» та ін.), також на історичні теми: «Хмельницького обступлення Львова», «О Наливайку», «Болеслав Кривоустий». Надзвичайної поетичної (пророчої) сили є його «Псалми Русланові». Загалом поетична спадщина в кількісному відношенні невелика, але (якісно) високо оцінена І. Франком та пізнішими дослідниками.

У 1836 р. Шашкевич опублікував брошуру «Азбука і Abecadlo» (1836), спрямовану проти спроб заведення в українській мові латинської абетки. Переклав частину «Слова о полку Ігоревім» та Святого Письма (Євангеліє від Матея і Йоана) на народну мову (1842). Посмертно Яків Головацький видав «Читанку» Шашкевича для малих дітей (1850).

Спробував М. Шашкевич свої сили і в художній прозі. У «Русалці Дністровій» він опублікував романтичне оповідання «Олена», назвавши його казкою. Цей єдиний прозовий твір Шашкевича відзначається соціальною гостротою і виразним антикріпосницьким спрямуванням. 
    Літературна творчість М. Шашкевича тривала недовго — з 1833 по 1843 рік, та й то, починаючи від 1837 року, із значними перервами. Проте  в  ній   сучасники   бачили   справу   всенародного   значення. М. Шашкевич визначився за той час і як талановитий перекладач із сербської, чеської, польської та грецької мов. Поетична спадщина поета — коштовна перлина в духовній скарбниці українського народу. 

 

9 листопада

 

День української писемності та мови

 

 «Мова — духовне багатство народу» В. Сухомлинський

День української писемності та мови — свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. За православним календарем — це день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця.

 

  Преподобний Нестор-літописець — киянин, у сімнадцять років прийшов у Києво-Печерську лавру послушником. Прийняв його сам засновник монастиря преподобний Феодосій. Молитвою та послухом юний подвижник невдовзі перевершив найвидатніших старців. Під час постригу в ченці Нестор був удостоєний сану ієродиякона. Книжкова справа стала змістом його життя.

  Найвизначнішою працею Нестора-літописця є «Повість временних літ» — літописне зведення, складене у Києві на початку XII століття.

«Українська мова! Не загинула вона у течії віків»

 

10 листопада

Всесвітній день науки в ім'я миру та розвитку

«Справжня наука не знає ні симпатій, ні антипатій: єдина мета її – істина»   

  У. Грове

10 листопада – Всесвітній день науки в ім'я миру та розвитку (World Science Day for Peace andDevelopment),  відзначається з метою підвищити усвідомлення громадськістю в усьому світі користі науки.

ЮНЕСКО заснувала Всесвітній день науки, проголосивши його на загальній конференції у 2001 році. У глобальному масштабі цей день був уперше відзначений 10 листопада 2002 року. У рамках святкування Всесвітнього дня науки ЮНЕСКО співпрацює з урядами багатьох країн, науковими колективами та представниками населення.

В Україні День науки відзначають у третю суботу травня згідно з Указом Президента «Про День науки» від 14 лютого 1997 № 145/97.

 

 «Наука – це спорт, гімнастика розуму, що приносить мені задоволення»

А. Ейнштейн

Всесвітній день молоді

Всесвітній день молоді завжди святкують 10 листопада. Представники молоді зазвичай святкують свій  день дуже шумно та весело. Всесвітній день молоді був встановлений на честь річниці з дня заснування Всесвітньої федерації демократичної молоді в 1945 році. Тоді 10 листопада в Лондоні завершилася тижнева Всесвітня конференція молоді. Її проведення ініціювала Всесвітня рада молоді, створена для участі в боротьбі з фашизмом. На конференції 1945-го року були присутні представники 63 країн. А в цілому рух об'єднав 30 мільйонів людей по всьому світу.

Сьогодні Всесвітній день молоді відзначають активісти руху, які займаються питаннями миру на планеті, захисту прав молоді, незалежності націй, боротьби з расизмом та захистом здоров'я молодого покоління.

«Безмежна надія та ентузіазм — головні багатства молоді»

Рабіндранат Тагор

 

11 листопада

195 років від дня народження Федора Михайловича Достоєвського (1821-1881), російського письменника, філософа, публіциста.

Федір Михайлович Достоєвський (30 жовтня [11 листопада] 1821, Москва, Російська імперія — 28 січня [9 лютого] 1881, Санкт-Петербург, Російська імперія) — російський письменник, мислитель, філософ і публіцист. Член-кореспондент Петербурзької АН з 1877 року.

Як на початку, так і в продовження своєї літературної творчості після чотирьох років каторги і заслання за участь у гуртку Петрашевського Достоєвський виступав в якості новатора в руслі традицій російського реалізму, що не отримало належної оцінки сучасників за життя письменника.
До найбільш значних творів письменника належать романи «великого п'ятикнижжя». Романи «Злочин і кара», «Ідіот», «Біси» і «Брати Карамазови» включені в список 100 найкращих книг всіх часів 2002 року. Багато відомі твори Достоєвського багаторазово екранізувалися і інсценувалися в театрі, ставилися балетні та оперні постановки.

Після смерті Достоєвський був визнаний класиком російської літератури і одним з найкращих романістів світового значення, вважається першим представником персоналізму в Росії. Творчість російського письменника справила вплив на світову літературу, зокрема на творчість лауреатів Нобелівської премії по літературі, на становлення екзистенціалізму та фрейдизму.

Президент Міжнародного Товариства Достоєвського Ст. Н. Захаров писав, що в даний час Достоєвський є одним з найбільш досліджуваних і вивчених письменників. Бібліографія досліджень його творчості щорічно поповнюється виходом десятків монографій і сотні статей у всьому світі.

 

16 листопада

День працівників радіо, телебачення та зв'язку

День працівників радіо, телебачення та зв'язку — професійне свято України. Відзначається щорічно 16 листопада.

День працівників радіо, телебачення та зв'язку встановлений Указом Президента 11.11.1994 № 667/94 на підтримку ініціативи працівників радіо, телебачення і телекомунікаційної галузі України.

 16 листопада кожен українець, що включив з ранку телевізор, що заглянув в поштову скриньку, послухав новини по радіо в машині або маршрутці, нервово озирається, прагнучирозрізнити в поліфонічному багатоголоссі дзвінок свого мобільника, підняв телефонну трубку і нарешті дістався до жаданого Інтернету - символічно відзначає День працівників щодня забезпечують йому можливість спілкування в повсякденному житті і простір для комунікацій в бізнесі.

Завдяки роботі 250 тисяч працівників галузі зв'язку та інформатизації України скорочуються відстані між містами і людьми, розповсюджується не тільки інформація, але і духовно-етичні цінності.

 

 

 

17 листопада

 

Міжнародний день студента

 «Студент — людина, яка постійно відкладає неминуче»

День студента — свято України. Відзначається щорічно 17 листопада. Припадає також на Міжнародний день студентів. Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи студентськоїмолоді України…» згідно з Указом Президента України "Про День студента" від 16 червня 1999 р. № 659/99.

Студентство — особлива каста. Студенти з різних країн чудово знайдуть спільну мову один з одним, незважаючи на мовні бар'єри. Студентські традиції — як серйозні, так і кумедні — дуже схожі і в Україні, і в Сорбонні, і в Оксфорді. Навіть своє «персональне» свято — Міжнародний день студента 17 листопада — студенти всього світу святкують саме в цей день.

 

Міжнародний день філософії

 

Міжнародний день філософії — свято, яке відзначається в третій четвер листопада, починаючи з 2002року, за регламентом ЮНЕСКО (UNESCO General Conference).

З 2005 р. цей захід перейменовано на «Всесвітній день філософії». Цей день відзначається більш ніж у 70-ти країнах-членах ЮНЕСКО по всьому світу. В Україні він відзначається з 2006 року, коли вперше 16 листопада у Київському університеті був проведений міжнародний науковий симпозіум присвячений цьому дню.

Головна мета — зробити філософію ближчою кожному: академіку, студенту та широкій аудиторії, усім, хто цікавиться такою діяльністю, яка відкриває нові можливості та простори для філософських розмислів, критичного мислення та дискусії.

Також суть святкування вбачається в тому, щоб знайти спільну платформу обговорення глобальних соціо-культурних перетворень, що відбуваються в наш час, прилучити людей до філософської спадщини, привідкрити сферу повсякденного мислення для нових ідей і стимулювати публічні дебати мислителів і громадянського суспільства щодо викликів, які встають перед соціумом сьогодні.

 

19 листопада

305 років від дня народження Михайла Васильовича Ломоносова (1711-1765), російського вченого природодослідника, енциклопедиста, філософа, поета.

 Михайло Васильович Ломоносов (8 [19] листопада 1711, село Мишанинская (нині — село Ломоносово),Архангелогородская губернія, Російське царство — 4 [15] квітня 1765, Санкт-Петербург, Російська імперія) — російський учений-натураліст, геохімік, поет, перший російський академічно освічений вчений, один із зачинателів нової російської літератури, реформатора російської літературної мови, художника, історика.

Перший російський вчений-натураліст світового значення, енциклопедист, хімік і фізик; він увійшов в науку як перший хімік, який дав фізичної хімії визначення, дуже близьке до сучасного, і окреслив велику програму фізико-хімічних досліджень; його молекулярно-кінетична теорія тепла багато в чому передбачив сучасне уявлення про будову матерії і багато фундаментальні закони, серед яких одне з начал термодинаміки; заклав основи науки про скло. Астроном, приладобудівник, географ, металург, геолог, поет, філолог, художник, історик і генеалог, поборник розвитку вітчизняного освіти, науки та економіки. Розробив проект Московського університету, згодом названого в його честь. Відкрив наявність атмосфери у планети Венера.

Статський радник, професор хімії (з 1745), дійсний член Санкт-Петербурзької Імператорської і почесний член Королівської Шведської академії наук. Яскравий приклад «універсальної людини»

Серед творів Ломоносова є роботи з фізики, хімії, геології, метеорології, гірничої справи, географії, астрономії, історії і філології. Ломоносов дуже мало піклувався про поширення своїх праць за кордоном. Результати його наукової діяльності, хоча і відзначалися в голландських, німецьких і французьких наукових журналах, у цілому залишилися маловідомими європейським вченим, а в Росії тоді було замало фахівців, здатних оцінити їх.

1739 року надіслав до Академії трактат з теорії російського віршування. 1748 року він видав «Риторику» — перший у Росії друкований посібник з теорії літератури й ораторського мистецтва. 1755 р. було надруковано «Російську граматику», що витримала потім чотирнадцять видань і зберігала практичне значення протягом ста років. 

З 1740-тих років Ломоносов почав професійно займатися мозаїчними роботами. Його роботами стали: портрет Петра I (1752 р.), «Полтавська баталія» (1764 р.). У продовж  дев'яти років тут було виготовлено кілька портретних мозаїк. За роботу «Перта І» Ломоносов одержав у подарунок від Єлизавети I маєток за 64 версти від Петербурга в Усть-Рудицях та 200 душ кріпаків для роботи на скляній фабриці, яку було збудовано за казенний кошт. 

А. С. Пушкін так характеризує діяльність Ломоносова:

«Ломоносов обняв всі галузі освіти. Жага науки була сильнішою пристрастю цієї душі, сповнену пристрастей. Історик, ритор, механік, хімік, мінералог, художник і віршотворець, він все спробував і все проник: перший заглиблюється в історію вітчизни, затверджує правила громадської мови його, дає закони та зразки класичного красномовства, з нещасним Ріхманом передбачає відкриття Франкліна, засновує фабрику, сам споруджує махіни, дарує художні мозаїчні твори, і нарешті відкриває нам справжні джерела нашої поетичної мови»

 

20 листопада

Всесвітній день дитини

«Діти святі й чисті. Не можна робити їх іграшками власного настрою»

А. Чехов

Всесвітній день дитини — свято, яке Генеральна Асамблея ООН в 1954 році (резолюція № 836 (IX)) рекомендувала всім країнам ввести починаючи з 1956 року. Свято направлене на поліпшення благополуччя дітей, зміцнення роботи, ООН, що проводиться, на користь дітей всього світу.

Метою святкування Всесвітнього дня дитини є привернення уваги широкої громадськості, організацій та урядових установ до питань, спрямованим на практичну реалізацію заходів щодо забезпечення благополуччя дітей в усьому світі. Актуальність проблем дитинства залишається високою, на жаль і до цього дня. Численні заходи та дії, навіть на законодавчому рівні, не в змозі повністю вирішити весь комплекс цих проблем, так як вони лежать швидше в моральній площині людського світогляду. Однак завдяки постійним загальним зусилям і заходам, що вживаються, йде успішне сприяння підвищенню активності у вирішенні безлічі з існуючих і виникаючих проблем нашого підростаючого покоління.

 

«Дивитися за дітьми – кращий спосіб дивитися за собою»

Ян Мак'юен

 

 

21 листопада

Всесвітній день телебачення

Всесвітній день телебачення 17 грудня 1996 Генеральна Асамблея ООН проголосила 21 листопада Всесвітнім днем телебачення в ознаменування дати проведення першого Всесвітнього телевізійного форуму в Організації Об’єднаних Націй. Державам було запропоновано відзначати цей День, обмінюючись телевізійними програмами, присвяченими таким проблемам, як мир, безпека, економічний і соціальний розвиток і розширення культурного обміну.

Хоча саме свято стали відзначати не так давно, історія телебачення почалася приблизно 80 років тому. Перші експерименти з використанням електронних променів для передачі і прийому зображення на певні відстані проводилися ще на початку 20-х років ХХ століття в США, Японії і Радянському Союзі.

У 1933 році американському інженерові російського походження Володимиру Зворикіну вдалося винайти катодну трубку, яка й досі є головною частиною більшості телевізорів. Завдяки відкриттю Зворикіна, вже в 1936 році було розпочато регулярні телепередачі у Великобританії і Німеччині, а в 1941 році - і в США. Проте лише в 50-і роки телемовлення отримало масове поширення в Європі. У більшості країн, що розвиваються власні державні та приватні телекомпанії виникли ще пізніше, в 60-х - початку 70-х років.

Сьогодні у світі не залишилося країн, не охоплених телемовленням. До найбільших телекомпаній світу відносяться: CBC, NBC, ABC - в США; BBC, ATV - у Великобританії; РАІ - в Італії; NHK - в Японії; ЦДФ - у Німеччині.

Історія вітчизняного телебачення веде свій початок з експериментальних трансляцій телепередач, які велися з Москви вже в 30-х роках за системою малокадрового механічного телебачення.

26 листопада

Всесвітній день інформації

«Як правило, найбільшого успіху досягає той, хто володіє кращою інформацією»  - Бенджамін Дізраелі

Всесвітній день інформації  було офіційно зареєстровано органами ЮНЕСКО в 1994 році. Рішення відзначати його було прийнято на першому Міжнародному форумі інформатизації, який відбувся 26 листопада 1992 року. Організатором Форуму виступила Міжнародна академія інформатизації. Учасниками МФІ'92 стали більше 10 тисяч вчених і фахівців з 29 країн світу. 

Спочатку метою свята було привернення уваги світової громадськості до проблем розвитку інформаційного суспільства і до необхідності зміцнення міжнародного співробітництва. Сьогодні це свято журналістів, провайдерів, програмістів - всіх тих, хто займається збором, обробкою і передачею інформації. За статистикою, за останні 30 років людством створено стільки ж інформації, скільки за три попередніх тисячоліття.

«Інформація – кисень сучасного світу» Рональд Рейган

 

День пам’яті жертв голодомору та політичних репресій

«То був страшний навмисний голод»

     День пам'яті жертв голодоморів — щорічний національний пам'ятний день в  Україні, що припадає на четверту суботу листопада.

Традиційно, в День пам'яті жертв голодоморів перші особи держави відвідують поминальне богослужіння і покладають символічні горщики з зерном та свічками до пам'ятників жертвам голодоморів в Україні.

О 16:00 оголошується загальнонаціональна хвилина мовчання, після чого по всій Україні відбувається акція «Запали свічку», в рамках якої всі охочі несуть свічки до пам'ятників жертвам. В акції також можна взяти участь, запаливши свічку в своєму вікні.