Ресурси вільного доступу України

Електронні ресурси Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського (НБУВ)

Електронний каталог

Електронний каталог НБУВ наповнюється з 1994 року, відображає книги, періодичні та продовжувані видання, дисертації, автореферати дисертацій, нотні та образотворчі видання тощо. Літературу, видану до 1994 року можна знайти в сканованому генеральному алфавітному каталозі. ЕК НБУВ є потужним вільнодоступним джерелом національної бібліографії, містить бібліографічний опис надходжень обов'язкового примірника українських видань, у тому числі наукових. ЕК забезпечує багатоаспектний пошук бібліографічної інформації за різними параметрами: автор, назва, рік видання, ключові слова, тематичні рубрики.

Автореферати дисертацій

Електронна бібліотека авторефератів дисертацій, захищених в Україні з 1998 по 2011 рр., відновлена з 2019 р. по сьогодні. е-Бібліотека надає доступ до бібліографічного опису та анотацій дисертаційних досліджень. Наявний пошук за автором, назвою, роком видання та ключовими словами, спеціальностями ДАК України. Повні тексти авторефератів вільно доступні для завантаження. З 2019 року, завдяки партнерській взаємодії з Національним репозитарієм академічних текстів (НРАТ)для кожного автореферату наявна можливість ознайомитись з текстом дисертації, представленої для вільного перегляду в НРАТ.

Наукова періодика України

Електронні версії періодичних наукових фахових видань наукових установ та навчальних закладів та повна інформація про видання. Є найбільшим за охопленням повнотекстовим ресурсом в Україні. Сервіси для авторів та видавництв надаються безкоштовно на умовах відкритого доступу до повних текстів публікацій, що дає можливість вести активний обмін науковою інформацією.

Реферативна база даних «Україніка наукова»

Загальнонаціональна реферативна база даних наукових публікацій, що створюється в рамках корпоративного проєкту НБУВ та Інститутом проблем реєстрації інформації НАН України з 1998 року. У БД «Україніка наукова» представлено наукові публікації, видані в Україні, з усіх галузей знань. Основні типи документів, представлені реферативною інформацією в базі даних – монографії, автореферати дисертацій, статті з наукової фахової періодики. Глибина ретроспекції бази даних – від сьогодні до 1992 року. РБД «Україніка наукова» забезпечує вільний доступ до результатів наукової діяльності вітчизняних дослідників, створює поточний зріз актуальних тенденцій розвитку української науки.

Україніка (е-Бібліотека)

Національний довідково-інформаційний та документальний ресурс архівних, рукописних і друкованих джерел, створених в Україні або інших державах – про Україну, її історію, економіку, культуру. Ресурс ґрунтується на засадах обліку та акумуляції документальної спадщини українського народу. Започаткований 2017 року Національною бібліотекою України імені В. І. Вернадського. Принциповим в організації ресурсів ЕБ є впровадження єдиної системи організації знань на основі наукового довідково-пошукового апарату. Основні поняття представленої галузі знань супроводжуються іконографічною та довідково-енциклопедичною інформацією, що надає змогу визначити для кожного ресурсу його тематичні, територіальні, часові й інтелектуальні атрибути. Все це створює для дослідників умови ефективного пошуку джерел наукової інформації. Інформаційні ресурси електронної бібліотеки «Україніка» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою.

Наукова електронна бібліотека

Архів електронних повнотекстових документів книжкового типу, що формується за пріоритетними напрямами науки, освіти, культури, економіки, виробництва, управління тощо, які визначаються низкою Законів України, постанов Кабінету Міністрів України, Президії НАН України. У Науковій електронній бібліотеці НБУВ містяться електронні документи, що є: електронними  аналогами друкованих видань або електронними виданнями, наданими правовласниками: авторами та видавництвами; цифровими копіями традиційних бібліотечних документів. Основне її завдання: створення повнотекстового архіву електронних документів та централізоване наукове опрацювання суспільно-значущих  вітчизняних  та  актуальних  закордонних електронних матеріалів. Доступ до повних текстів «Наукової електронної бібліотеки» є диференційованим: вільний доступ є до повних текстів документів, офіційно переданих правовласниками для розміщення на порталі НБУВ; всі інші повні тексти доступні лише у локальній мережі НБУВ – в читальних залах.

Цифрова бібліотека історико-культурної спадщини

Повнотекстове зібрання оцифрованих документів історико-культурних фондів НБУВ. Цифрова бібліотека структурована за колекціями, видами документів та за предметно-тематичними рубриками. Цифрові колекції організовані за різними принципами: тематичні, персональні, установ, видавничі, книжкових пам'яток, історичні фонди, зібрання. Відбір документів для оцифрування здійснюється за такими основними критеріями: цінні та унікальні, пошкоджені, підвищеного попиту. Найбільшою за кількістю документів є колекція україніки, яка містить важливі для дослідників джерела знань про Україну та український народ. Цифрові ресурси українознавчої тематики поповнюють колекцію е-бібліотеки «Україніка».

Інформаційно-аналітичні матеріали

Аналітичні підрозділи НБУВ здійснюють підготовку інформаційно-аналітичних матеріалів широкої тематики:

-        ефективність діяльності управлінських структур та суспільна реакція на неї;

-        моніторинг, аналіз громадської та експертної думки про правотворчу діяльність в Україні, законодавчі ініціативи; конституційний процес;

-        питання суспільної безпеки, в т.ч. інформаційної, економічної, політичної та ін.;

-        діяльність політичних партій та громадських організацій у контексті перебігу основних подій суспільно-політичного життя;

-        актуальні події зовнішньополітичного життя України.

 

Наука України: доступ до знань

Інформаційний портал створений за координацією Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського. Метою проєкту є надання інтегрованого доступу до наукового доробку вітчизняних дослідників, представленого в науково-інформаційних ресурсах бібліотек України. На порталі реалізована інтеграція з електронним каталогом НБУВ, «Науковою періодикою України», реферативною базою даних «Україніка наукова». Інформаційний портал сприяє популяризації науки в Україні, підвищенню активності наукових досліджень та доступності наукового надбання всьому суспільству.

Науковці України

Систематизований за галузями знань, регіонами, відомчим та інституційним підпорядкуванням, реєстр науковців України, призначений для проведення пошуку наукових видань і публікацій українських вчених, пов’язаний з електронними бібліотечно-інформаційними ресурсами.

Реєстр науковців є частиною інформаційного порталу «Наука України: доступ до знань». Його призначення:

-        шукати колег, що займаються відповідним напрямом наукових досліджень;

-        добирати списки науковців за місцем роботи, місцем захисту дисертації, установою, відомством, містом;

-        переглядати список публікацій науковця: автореферати, дисертації, книги, наукові статті;

-        завантажувати наявні повні тексти наукових публікацій;

-        отримувати інформацію щодо наявних інформаційних джерел довідкового та біографічного характеру;

-        визначати коло науковців, пов’язаних науковими та родинними зв’язками;

-        переглядати інформацію бібліометричних профілів вчених;

-        користуватися автоматично створеним списком співавторів.

 

Інші ресурси

 
Бібліотечний портал НАН України Libnas

Інформаційна система, призначена для консолідації, уніфікації, зберігання та надання широкого доступу до комплексу наукових даних, що супроводжують результати наукової діяльності Національної академії наук України. Метою створення LibNAS є приведення наукових метаданих НАН України у відповідність до сучасних міжнародних стандартів цифрової комунікації, з можливістю подальшої інтеграції до європейської та світової дослідницької інфраструктури. Забезпечення відкритого доступу до результатів наукової діяльності. Оптимізація зусиль з підготовки звітної та атестаційної документації, пов’язаної з обліком публікаційної активності та наукометричних показників установ та науковців НАН України.

Prometheus

Український громадський проект масових відкритих онлайн-курсів, що були підготовлені викладачами трьох відомих українських університетів: КНУ імені Тараса Шевченка, КПІ та Києво-Могилянської академії.

iRKNEU (інституційний репозитарій) КНЕУ імені Вадима Гетьмана

Містить у відкритому доступі повнотекстові матеріали наукового, навчально-методичного та освітнього призначення, що створені науковцями, викладачами, співробітниками університету та здобувачами вищої освіти Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, науковцями сторонніх організацій.

Енциклопедія Сучасної України (ЕСУ)

Перша онлайн-версія багатотомної енциклопедії, що правдиво, неупереджено й всебічно подає цілісний багатогранний образ України ХХ–ХХІ століть у особах, інституціях, поняттях. Видання охоплює всі сфери буття України – від географічного положення, природи, історії, політичного устрою, економіки й промисловості, науки, культури, мистецтва, літератури до спорту й молодіжної субкультури.

Система пошуку наукової інформації у відкритих архівах України (SSM)

Доступ до зареєстрованих репозитаріїв відкритого доступу України.

Libraria. Архів української періодики онлайн

Проєкт компанії Архівні інформаційні системи (АІС), що здійснюється у співпраці з бібліотеками, архівами та науковими інституціями в Україні та за її межами, надає вільний доступ до колекцій української історичної періодики як для інституційних, так і для індивідуальних користувачів.

Електронна бібліотека Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого

Колишня Парламентська бібліотека містить матеріали вільного доступу з культурології, етнографії, мистецтва тощо.

 

Електронний архів Наукової бібліотеки ім. Максимовича КНУТ ім. Шевченка

Вісники, повнотекстові дисертації, стародруки, творча спадщина М.П. Драгоманова, творча спадщина М.О. Максимовича та ін.

 

Електронний архів Національного університету «Києво-Могилянська академія»

Накопичує, зберігає, розповсюджує та забезпечує довготривалий, постійний та надійний доступ до наукових досліджень професорсько-викладацького складу, співробітників та студентів Університету.

Національний репозитарій академічних текстів (НРАТ)

Загальнодержавна розподілена електронна база даних, в якій накопичуються, зберігаються і систематизуються академічні тексти. Основною метою Національного репозитарію є сприяння розвитку освітньої, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності шляхом поліпшення доступу до академічних текстів та сприяння академічній доброчесності.

РЕЄСТР наукових видань України

Організована спеціалізована електронна колекція інформації щодо патентів на об'єкти права інтелектуальної власності, а саме: винаходи, корисні моделі та промислові зразки.

Diasporiana

Найбільша в Україні електронна бібліотека, в якій представлені цифрові копії видань, опублікованих представниками української еміграції та діаспори. Бібліотеку було засновано з метою збереження інтелектуальної спадщини української еміграції та створення умов для вільного доступу до неї користувачів. На вебпорталі представлено цифрові копії книг, брошур, журналів і газет, виданих у Німеччині, Австрії, Чехословаччині, Польщі, Швейцарії, Великій Британії, США, Канаді, Бразилії, Аргентині, Китаї, Австралії та ін. за понад 120 років.

//