Знаменні дати: Грудень

 

1 грудня

 

Всесвітній день боротьби зі СНІДом

 

http://bukpravda.cv.ua/media/k2/items/cache/eee8e0099ee34ebb6cbef4d7c40efb69_XL.jpgВперше відзначався 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД. Із того часу Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно. Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом — звернути увагу суспільства на цю проблему. Червона стрічка — символ солідарності із ВІЛ-позитивними та хворими на СНІД.

Що означає Червона стрічка? Цей символ атиСНІДівського руху створив художник Франк Мур у квітні 1991 року (він помер від СНІДу через 3 роки).

Проблема розповсюдження ВІЛ-інфекції є актуальною для світового співтовариства на протязі 30 років. Незважаючи на зусилля, що робляться, переломити хід розвитку епідемії поки що не вдалося. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 33,4 мільйона жителів нашої планети заражені СНІДом, окрім того, приблизно 2,7 мільйона чоловік заражаються смертоносним вірусом щорічно. На сьогодні Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) і Об’єднана програма Організації Об’єднаних Націй з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС) характеризують ситуацію з ВІЛ-інфекції/СНІДу в світі як пандемію, що має катастрофічні демографічні наслідки для всіх країн. Нашій державі в цьому процесі належить сумне лідерство - 5 місце в світі за темпами розвитку епідемії ВІЛ/СНІДу. ВІЛ - вірус імунодефіциту людини, що призводить до захворювання на СНІД. ВІЛ схильний до стрімких мутацій, передається через прямий контакт слизових оболонок або крові з рідиною тілесного походження. В ході ВІЛ-захворювання в однієї і тієї ж людини виникають все нові штами (різновиди) вірусу, що абсолютно різні за швидкістю відтворення і за своєю здатністю ініціювати і вбивати ті або інші типи клітин. Принципові відмінності цієї інфекції обумовлені надзвичайною складністю структури епідемічного процесу і багатофакторністю його розвитку. ВІЛ від однієї людини до іншої передається при:

- статевих контактах з інфікованою людиною;

- переливанні крові зараженого ВІЛ донора;

- пересадці органів; неодноразовому вживанні голок і шприців;

- проколюваннях частин тіла;

- татуюваннях.

 

 

110 років від дня народження Ярослава Васильовича Гримайла (1906—1984), українського письменника

http://www.connor.lubauspenskaya.com/img/yaroslav-grimaylo-tri-krasnonogih-ibisa-13169-small.jpgЯрослав Васильович Гримайло Український письменник, публіцист. Народився 2 грудня 1906 р. в с. Рогинці Вінницької області в родині робітника. В 1926—1930 рр. навчався в Харківському інституті народної освіти. Працював у редакціях періодичних видань та видавництвах. Друкуватися почав у 1926 р. Належав до літературних організацій «Молодняк» та ВУСПП. Першу збірку віршів і поем «Вітрила піднято» опублікував 1930 р. Брав участь у пропагандистських заходах — виїжджав з групою письменників на «вугільний прорив» у Донбас, де зібрав матеріал для поеми «Вугільні барикади» (1931) та однойменної збірки віршів. Як журналіст відвідав будівництво Харківського тракторного заводу, Дніпрогесу. Автор поетичних збірок, віршів, нарисів, оповідань, повісті «Подробиці листом...» (1956), романів «Кавалер ордена Слави» (1955), «Незакінчений роман» (1962), «Зачарований на Схід» (1971). У 30-х роках опублікував кілька збірок оповідань і нарисів про робітничу та селянську молодь: «Юні мандрівники, або Подорож на Дніпрельстан» (1930), «На цегельні» (1931), «Про мужніх і дружніх» (1956).Відображенню героїки Великої Вітчизняної війни присвячено роман-дилогію «Син лейтенанта» (1950) та «Кавалер ордена Слави» (1955). Особливе місце у творчому доробку посідають історико-біографічні романи про М. Пржевальського («Великий слідопит», 1957), Я. Галана («Зачарований на Схід», 1971), М. Трублаїні («Добропроходець», 1977). Я. Гримайло — автор творів для дітей (повість «Дивний криголам», 1935; збірка віршів «Трудолюби», 1963). Помер 10 квітня 1984 р. в Харкові.

 

6 грудня

День Збройних сил України

Картинки по запросу день збройних сил україни 2016День Збройних сил України був встановлений постановою Верховної Ради України в 1993 році. Цей день святкується щороку 6 грудня — в день прийняття в 1991 році Закону України “Про Збройні сили України”.

Незважаючи на досить невелику офіційну історію українського війська, справжній вік Української армії сягає кількох століть, а її бойові традиції формувалися у важких кривавих війнах і конфліктах від Київської Русі до Великої Вітчизняної війни. І сьогодні солдати і офіцери Збройних сил України гідно продовжують традиції своїх дідів і батьків. Не всі нині, на превеликий жаль, розуміють значення власної армії, призначення якої захищати суверенітет та незалежність держави від зазіхань зовнішніх агресорів. Бажаєш жити в мирі — готуйся до війни, говорить мудре народне прислів'я. 

Віримо в те, що українська армія стане національною гордістю, гарантом стабільності та безпеки України. Ваша мужність та сила здатні подолати будь-які перешкоди.

 

10 грудня

День захисту прав людини

Картинки по запросу10 грудня – Міжнародний День захисту прав людинищо відзначається за пропозицієюГенеральної асамблеї ООН, знаменуючи річницю ухвалення Асамблеєю Загальної декларації прав людини в 1948 році.

До поняття «Права людини» людство прийшло не відразу. Вперше про права особистості заговорили французькі просвітителі Вольтер і Жан Жак Руссо. Пройшло ще майже два сторіччя, перш ніж людство дозріло до поняття і прийняття загального кодексу прав людини. 10 грудня 1948 року Організація Об'єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини, що проголошує права особистості, цивільні і політичні права і свободи (рівність всіх перед законом, право кожного на свободу і особисту недоторканність, свободу совісті та інші). У Декларації заявлено також, що всі люди мають рівні права, які не залежать від їх особових відмінностей і від різниці в політичних системах їх країн. Декларація не носить обов'язкового характеру. В основу документа були покладені всі напрацювання людської думки, які були на той момент у даному питанні. Це був перший досвід колективної розробки універсального документа з прав людини.

 

195 років від дня народження Миколи Олексійовича Некрасова (1821—1878), російського поета

Картинки по запросуНекрасов Микола Олексійович (1821-1878), російський поет. Народився 28 листопада (10 грудня) 1821 в с.Сінькі Подільської губернії. Дитинство його пройшло в селі на березі Волги. У 1838 Некрасов приїхав до Санкт-Петербурга; в 1839 був прийнятий вільним слухачем на філософський факультет Петербурзького університету. Опублікував віршований збірник Мрії і звуки (1840).  До 1845-1846 відносяться його перші удачі в цій області - вірші В дорозі, Трійка та Батьківщина. Поет виступав за права народу, викриваючи паразитизм панівних класів. У 1846 він став редактором журналу «Современник» і залишався на цій посаді до закриття журналу в 1866.

У 1857 Некрасов пережив моральну кризу, викликаний поганим станом здоров'я і посилений розбратами в першій редакції «Современника». Некрасов опублікував у своєму журналі кілька автобіографічних визнань (вірш На Волзі та ін); надрукована була і поема Коробейники, зразок селянської тематики, якій Некрасов залишався вірним до самої смерті. У цьому ж руслі написана і поема Мороз, Червоний ніс (1863). Після неї майстерність Некрасова в повній мірі позначилося лише в найбільш виразних епізодах поеми Кому на Русі жити добре (1863-1877). Поема являє собою зображення селянського життя після реформи 1861. У 1876-1877, вмираючи від раку, він написав Останні пісні - цикл проникливих віршів.

Помер Некрасов у Петербурзі 27 грудня 1877 (8 січня 1878).

 

12 грудня

250 років від дня народження Миколи Михайловича Карамзіна (1766—1826), російського прозаїка, історика

http://multi-give-away.com/pics/57cef2c330b5e.jpgКарамзін Микола Михайлович народився 1 (12) грудня 1766 р. в селі Михайлівка під Сімбірськом в сім’ї небагатого дворянина. Після домашнього навчання виховувався в приватних пансіонах Симбірська і Москви. Плідно займався перекладами. Саме з їх допомогою Карамзін прагнув проповідувати в Росії ідеї західноєвропейського просвітництва. Незабаром він став успішно займатися і створенням оригінальних літературних творів. Карамзін був тісно пов’язаний з найбільш передовими для свого часу явищами російської культури і літератури, насамперед з діяльністю просвітницького центру видавця, журналіста Миколи Івановича Новикова. Серйозною літературною школою було для Карамзіна дієву участь в якості співробітника, а потім і редактора в журналі «Дитяче читання для серця і розуму» (1785-1789). Пізніше Карамзін створив журнали «Московський журнал» і «Вісник Європи».

Важливим для літературної долі Карамзіна стала подорож по країнах Західної Європи                     в 1789-1790 роках. Враження від цих відвідин відбилися в «Листах російського мандрівника». Карамзін був очевидцем французької революції в Парижі; вивчив початок німецької філософії в Німеччині, де зустрічався з Кантом, бачив наступ промислової ери в Англії, познайомився у Швейцарії з тодішніми навчаннями про призначення людини і зробив для Росії свої висновки.

У 1803 році Карамзін отримав звання історіографа і незабаром почав роботу над «Історією держави Російської». Ця праця стала головною справою його життя, якому він віддав понад десять років, відмовившись від створення оригінальних творів, віддавши перевагу світські раути і письменницьку славу самоти в кабінеті і архівах, пошуку та осмислення документів. Він став першим, хто створив систематичну багатотомну історію Вітчизни. Перші вісім томів вийшли в 1818 році. Останній, дванадцятий, тому був присвячений історії Смутного часу і опублікований в 1829 році. Помер М.М. Карамзін 22 травня (3 червня) 1826 в Петербурзі.

 

195 років від дня народження Гюстава Флобера (1821—1880), французького письменника

Картинки по запросуГюстав Флобер народився 12 грудня 1821 року в Руані, в сім'ї лікаря. З дитинства він виявив інтерес до історії та літератури. Він читав не тільки модних в ту пору романтиків, а й Сервантеса з Шекспіром. У 1840 році Флобера відправили в Париж вивчати право. За три роки навчання він не подружився з правової премудрістю, зате потоваришував із письменником і журналістом Дю Каном.

У 1843 році у Флобера було виявлено нервове захворювання, схоже з епілепсією. У 1846 році його батько помер, і Гюстав повернувся в маєток Круассе під Руаном, де піклувався про матір і займався літературою. Він удосконалював свій стиль з граничною увагою, відволікаючись лише на літературні бесіди з Мопассаном, ТЕНом, братами Гонкурами, Емілем Золя, Тургенєвим. Першим опублікованим романом Флобера був роман «Пані Боварі» (1857).

Його інтерес до форми роману, успішно реалізований в унікальній структурі «Пані Боварі», уплинув на наступних письменників, що поставили своєю метою створення нових форм і технічних прийомів — Г. Джеймса, Дж. Конрада, Дж. Джойса, М. Пруста і багатьох інших. Другий роман Флобера, «Саламбо» (1862), став результатом поїздки в Африку і серйозних історико-археологічних вивчень . Тут явно помітне прагнення автора відмовитися від буденності, піти у часи сивої давнини.

Третій роман, «Виховання почуттів» (1869), являє собою безсторонній портрет втраченого покоління.

Надалі він звертається до теми філософії, релігії, гріха в романі «Спокуса святого Антонія»; пише повісті з сюжетами двох типів — нарочито буденного й барвисто-історичного.

Вісім останніх років життя Флобер віддав улюбленому дітищу — романом «Бувар і Пекюше», який залишився незавершеним. В останні роки життя Флобера переслідували нещастя: смерть його друга Буйе в 1869, окупація маєтку наступаючої ворожою армією під час франко-пруської війни, фінансові труднощі. Він не пізнав комерційного успіху при виданні своїх книжок, які ще довго викликали неприйняття у критиків. Помер Флобер у Круассе 8 травня 1880 року.

 

14 грудня

День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

http://gorodok-vlada.gov.ua/sites/default/files/news/14/04/01086837.jpg14 грудня в Україні відзначається «День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС». Це визначено Указом Президента України № 945/2006 року від 10 листопада 2006 року.

Аварія, що сталася в квітні 1986 року на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції, стала однією з найбільших катастроф в історії людства.

14 грудня 1986 року на Чорнобильській АЕС було завершено спорудження захисного саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком. Це, по суті, була перша серйозна та важлива перемога над зловісним атомом, який вирвався з-під контролю людини після квітневого вибуху.

Ще й досі ми не можемо сповна оцінити і осмислити наслідки фатального вибуху. Чорнобиль для нас - це 3,3 млн. чоловік, серед них понад 1 млн. дітей, постраждалих від катастрофи та її наслідків. Це понад 54 тис. кв. км території, що зазнала прямого радіаційного ураження. Це 160 тисяч людей із 129 населених пунктів, яким довелося залишити рідні домівки і переїхати в інші місця. Більше 350 тис. людей брали безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, серед них більше 20 тисяч працівників військ цивільної оборони та 6217 вогнеборців.

За роки, що минули, ми всі пройшли складний шлях усвідомлення і переосмислення того величезного комплексу проблем, який пов'язаний з використанням високих і, нерідко, небезпечних технологій. Незмінним залишається лише одне – найглибша повага до людей, які закрили собою світ від атомного лиха, що вирвалося зі зруйнованого четвертого блоку ЧАЕС. Їхній подвиг неможливо переоцінити – як не можна переоцінити значення того, що вони зробили. Їхній героїзм, патріотизм і професійна майстерність перевірені часом.

Ми не маємо права забувати про самопожертву ліквідаторів аварії на ЧАЕС, які пройшли через усі кола ядерного пекла. Багато з цих людей не дожили до теперішніх днів, задля збереження життя і здоров'я майбутніх поколінь.

Низький уклін усім тим, хто ліквідовував наслідки аварії на Чорнобильській атомній станції та будував об'єкт „Укриття"!

 

19 грудня

День Святого Миколая-Чудотворця (Миколи Зимового)

Картинки по запросуСвятий Миколай - чудотворець, доброчинець, чарівник. У ніч на 19 грудня, у день його пам'яті, він розносить дарунки дітям, вітає з зимою, благословляє на добрі вчинки. 

Миколай жив у місті Патарі в Малій Азії. Народився у 280 році в родині багатих та благочестивих батьків Феофана та Нонни. Дядько Миколая був єпископом патарським. Хлопець ріс у добрі та любові, але його глибоко засмучувала навколишня бідність і убогість горожан. Він як міг допомагав бідним родинам, дітям-сиротам. Щоб не принижувати людей милостинею, він по ночах розносив їжу, одяг, ласощі і клав на порозі убогих осель. З часом люди довідалися про доброчинця і уже відкрито йшли до нього із своїми бідами та проблемами.  Ще замолоду для сиріт він став батьком, для бідних - милостивим подателем, у біді - помічником, у горі - втішителем. Миколай залишив світське життя і віддався службі Господові. Продав після смерті батьків усе добро, роздав убогим та бідним, а сам вирушив прочанином у Палестину. Повернувшись, став священиком у місті Міри, а згодом - єпископом. Під час гонінь християнської віри його кинули до в'язниці, а за правління Костянтина Великого звільнили. На старості літ отець Миколай прийняв чернецтво. 

Українці з давніх часів вважають Миколая святим – заступником простого люду (до речі, його ім’я в перекладі з грецької означає «перемога народу»), особливо несправедливо скривджених. А ще він опікується подорожуючими та моряками. У нас цього святого називають«скоропомічним» —адже він завжди спішить на допомогу потребуючим.

Сотні церков в Україні побудовані на честь Чудотворця Миколая. А в місті Миколаїв йому споруджено великий пам’ятник. В українському народному фольклорі багато приказок, у яких згадується Миколай. Так, на Херсонщині, якщо на Миколи йшов сніг, говорили: «Миколай бородою трусить — дорогу стеле», а на Харківщині загадували: «Як на Миколи іній — буде овес». Для наших прабабусь і прадідусів святкування Миколая не обмежувалось отриманням подарунків. На Харківщині 17, 18, 19 грудня справляли так звані Миколині святки. У ці дні варили кутю та узвар, щоб наступного року був урожай на плоди й на ячмінь. Існувала й традиція випікання спеціального печива – миколайчиків.

 

Міжнародний день допомоги бідним

 

Картинки по запросу               Не той багатий, хто багато має, але той, хто багато дає.

                                                         Святитель Іоанн Златоуст

19 грудня світова спільнота відзначає

Міжнародний день допомоги бідним.

За даними міжнародних експертів, на кінець 20 століття близько чверті всього населення планети, тобто півтора мільярда чоловік, живуть за межею бідності. У зв`язку з цим ООН прийняло декілька програм, що ставлять собі за мету викорінювання бідності.    Перші програми по ліквідації бідності почали діяти на початку 2000 року, проте, поки що кількість людей, які живуть за межею бідності не зменшується.

Організація Об`єднаних Націй розглядає бідність як «стан тривалої вимушеної відсутності необхідних ресурсів для забезпечення задовільного способу життя». Бідність означає не лише недолік грошей, але і відсутність гідної роботи, зручного житла, доступу до якісної освіти і охорони здоров`я.

Бідність і злидні найчастіше стають справжнім каменем спотикання у вирішенні багатьох питань. Не можливо виробити жодної ефективної програми, не враховуючи її економічну складову і доступність для її потенційного споживача. Сучасний погляд на ці питання змушує нас переосмислити деякі критерії нашого стрімкого прогресу. Розвиток технологій не повинен йти в розріз нашим загальнолюдським цінностям. Тим більше, що методи боротьби з бідністю відомі давно. Справедливість і благодійність невід’ємна риса здорового людського суспільства. Розумне оподаткування та підтримка соціальних проектів хороший внесок з боку державних структур. А для суспільства в цілому, ще і ще раз, не можна залишатися байдужим у підтримці людей, які не в змозі по тим чи іншим причинам впоратися зі своєю нуждою.

 

20 грудня

Міжнародний день солідарності людей

Картинки по запросу солідарність людейСолідарність — це єдність переконань і дій, взаємодопомога та    підтримка членів соціальної групи, засновані на спільності інтересів та необхідності досягнення спільних групових цілей, взаємна відповідальність.

20 грудня відзначається Міжнародний день солідарності людей. Генеральна Асамблея в своїй резолюції 60/209 зазначила, що однією з фундаментальних і універсальних цінностей, які повинні лежати в основі міжнародних відносин в XXI столітті, є солідарність, і в цьому зв'язку постановила проголосити                  20   грудня кожного року Міжнародним днем солідарності людей.

 Тому цей День є для нас:

Днем, коли ми святкуємо нашу єдність в різноманітності;

Днем, коли ми нагадуємо урядам про те, що вони повинні поважати свої зобов'язання, що стосуються міжнародних угод;

Днем, який сприяє підвищенню рівня інформованості громадськості про солідарність як однієї з основних цінностей;

Днем, коли ми обговорюємо шляхи сприяння зміцненню солідарності для досягнення Цілей розвитку тисячоліття, в тому числі ліквідацію бідності;

Днем дій на захист нових ініціатив, що стосуються подолання бідності. Солідарність у рамках діяльності ООН

Одним з основоположних принципів ООН з моменту її заснування є солідарність з людьми, страждаючими від злиднів і гноблення. Створення Організації Об'єднаних Націй сприяло зближенню народів і країн світу з метою захисту миру, прав людини та соціально-економічного розвитку. Основоположними передумовами при створенні Організації були принципи єдності і злагоди серед членів, що знайшли втілення в концепції колективної безпеки, заснованої на солідарності її членів щодо об'єднання з метою «підтримки міжнародного миру і безпеки».