26 травня виконується 400 років з дня народження Вільяма Петті ‒ видатного англійського економіста. Вільям Петті є центральною фігурою, що представляє початок розкладу меркантилізму і виникнення класичної політичної економії. Він залишив помітний слід в історії економічної науки. Погляди Петті були дуже багатосторонніми, він генерував ідеї щодо всіх аспектів економіки. Найбільшим його внеском в економіку став винахід «політичної арифметики» – кількісних оцінок національного багатства та потоку національного доходу з метою визначення належної бази для оподаткування.
У своїх працях англійський економіст:
Перейшов від емпіричного опису економіки до виявлення причинних залежностей її функціонування, застосування методу наукової абстракції.
Започаткував математизацію економічного аналізу та економіко-статистичні методи пізнання.
Подолав меркантилістські уявлення про суть багатства та джерела його примноження.
Виокремив категорії національного доходу і національного багатства, здійснив спробу їх грошової оцінки.
Заклав основи трудової теорії вартості.
Здійснив спробу визначити об’єктивну основу заробітної плати, встановивши її залежність від вартості засобів існування робітників.
Започаткував вивчення диференціальної земельної ренти, існування якої він пов’язував із відмінностями у родючості землі та різним місцерозташуванням земельних ділянок стосовно ринку. Дав перше глибоке та оригінальне для того часу трактування ціни землі як капіталізованої земельної ренти.
Сформулював та спробував вирішити проблему грошового обігу, звернувши увагу на кількість грошей як важливий фактор економічної стабільності.
Здійснив дослідження проблем оподаткування та фінансів, розкрив джерела і структуру податкових зборів тощо.
Джерело: http://wiki.kneu.edu.ua/HistOfEcoTeor/index.php/Петті_Вільям