Віртуальна книжкова виставка

«Люди науки. Сторінки світової історії »

Фонду рідкісної книги

Навігація:

Михайло Ломоносов

Товій Ловіц

Леонардо Да Вінчі

Олександр Ковалевський

Миколай Копернік


Ломоносов Михайло Васильович

Ломоносов М.В.    Избранные труды по химии и физике/ М.В. Ломоносов; ред. А.В. Топчиева; ст. Н.А. Фигуровского; примеч. Г.А. Андреевой, О.А. Лежневой, Н.А. Фигуровского; АН СССР.- М.: Изд-во АН СССР, 1961.- 560 с.: ил.; портр.- (Классики науки).- Указ. имен. с. 555-558.Миха́йло Васи́льович Ломоно́сов (8 (19) листопада 1711 — 4 (15) квітня 1765) — російський вчений-натураліст, геохімік, поет, реформатор російської мови.

Ломоносов Михайло Васильович народився в 1711 році в селі Денисівка, в сім'ї державного селянина-помора. Хлопчик ріс в суворих умовах, рано почав допомагати батькові. Мати померла, коли Ломоносову було 9 років. Він рано навчився грамоті: першими його книгами стали граматика Смотрицького і арифметика Магницького. З дитинства у Ломоносова з'явилося усвідомлення того, що потрібно вчитися і займатися наукою.

Пристрасть до науки і книг змусила Ломоносова втекти з дому. У 1730 році він відправився до Москви разом з караваном з рибою. У 1711 році пішов вчитися в Московську слов'яно-греко-латинську академію, де пробув 5 років. У 1736 році трьох найбільш здібних учнів, у тому числі і Ломоносова, відправили до Німеччини вивчати фізику, філософію і хімію. Там він прожив близько 5 років, отримавши великі пізнання в багатьох галузях науки.

У 1741 році Ломоносов приїхав назад до Росії, де його призначили ад'юнктом хімії. З 1745 Ломоносов став першим російським професором. Одночасно вчений займався різними дослідженнями в галузі фізики, хімії, математики, техніки та інших наук. Він поклав початок науці про скло, будовою матерії, дав визначення фізичної хімії. Крім точних наук, Ломоносов займався також філологією. У 1755 році написав «Російську граматику», в якій викладалися норми російської літературної мови. Інші філологічні праці вченого - «Про користь книг церковних в російській мові», «Лист про правила російського віршування», «Коротке керівництво до красномовства». Ломоносов вважається також одним з видатних російських поетів-просвітителів. Їм було написано кілька філософських од і покладено початок сіллаботоніческогому віршуванню.

Ломоносов цікавився історією, написав кілька праць з давньої історії, зробив зауваження на книгу Міллера «Сибірська історія», створив свою історичну концепцію, яка сперечалася з норманської теорією.

У 1763 році вчений написав працю «Перші підстави металургії, або рудних справ», де були розглянуті властивості металів, їх класифікація, закладені основи хімічної мови. Писав підручники з хімії та металургії. У 1755 році Ломоносов приступив до проекту Московського університету, склав навчальну програму.

Михайло Васильович Ломоносов був членом кількох академій наук. На його честь назвали Московський університет, місто Ломоносов, Золоту медаль за дослідження в області хімії. Ломоносов помер в 1765 році і похований в Некрополі Санкт-Петербурга.

Титульний аркуш

Зміст

Зміст

Портрет

Книгу приурочено до 250-річчя з дня народження Ломоносова





Ловіц Товій Єгорович



Ловиц Т.Е.    Избранные труды по химии и химической технологии/ Т.Е. Ловиц; ред., ст. и прим. Н.А. Фигуровского.- М.: изд-во АН СССР, 1955.- 618 с.: 2 л. ил.- (Классики науки)Товій Єгорович Ловіц, також Йоганн Тобіас Ловіц (Lowitz; 25 червня 1757, Геттінген — 17 грудня 1804) — видатний російський хімік, академік Петербурзької АН (з 1793).



У 1768 р. разом з батьком, астрономом Г. М. Ловіц, приїхав до Росії. Після трагічної загибелі батька під час Пугачевського бунту виховувався у математика Леонарда Ейлера. Був учнем у Головній аптеці в Петербурзі (до 1780). Навчався в Геттінгенському університеті (1780-1782). У 1784-1797 рр. знову в Головній аптеці в Петербурзі, де й виконав значну частину своїх досліджень. З 1797 р. працював в домашній лабораторії, офіційно перебуваючи на службі в Петербурзької АН як професор хімії.

Дослідження присвячені різних проблем хімії. Відкрив (1785) явище адсорбції вугіллям в рідкому середовищі і детально досліджував його. Запропонував використовувати деревне вугілля для очищення води, спирту і горілки, фармацевтичних препаратів та органічних сполук. В цей же час досліджував кристалізацію солей з розчинів. Виявив (1794 р.) явище пересичені та переохолодження розчинів; встановив умови вирощування кристалів. Запропонував при аналізі солей використовувати індивідуальні кристалічні модифікації; для цього виготовив 288 моделей різних речовин і класифікував їх за хімічними ознаками. Розробив ряд рецептів охолоджувальних сумішей.

Відкрив (1789) спосіб отримання крижаної оцтової кислоти. Вперше отримав кристалічну глюкозу (1792), дигідрат кухонної солі і кристалічні їдкі луги (1795). Приготував (1796) безводні (абсолютні) діетіловий ефір і етиловий спирт; останній використав для розділення солей барію, стронцію та кальцію.



Титульний аркуш

Зміст1

Зміст2

Зміст3


Портрет Т. Ловіца

Ілюстрація з книги





Леонардо да Вінчі

 Винчи Л.     Избранные естественнонаучные произведения/ Л. Винчи да; ред., пер. и ком. В.П. Зубова.- М.: Изд-во АН СССР, 1955.- 1207 с.- (Классики науки)Леона́рдо із Ві́нчі (іт. Leonardo da Vinci, 15 квітня 1452 в Анкіано, коло Вінчі — 2 травня 1519 в замку Клос-Лусе, Амбуаз) — видатний італійський вчений, дослідник, винахідник і художник, архітектор, анатоміст і інженер, одна з найвизначніших постатей італійського Відродження.

Леонардо да Вінчі народився 15 квітня 1452 року в селищі Анкіано поблизу Вінчі. Леонардо не мав прізвища в сучасному розумінні; «да Вінчі» означає просто «(родом) з містечка Вінчі». Повне його ім'я — іт. Leonardo di ser Piero da Vinci, тобто «Леонардо, син пана П'єро з Вінчі».

Приблизно з 15 років навчався у майстерні Верроккіо. Майстерня Верроккіо містилася в інтелектуальному центрі тодішньої Італії, місті Флоренції, що дозволило Леонардо навчитися гуманітарним наукам, а також набути деяких технічних знань. Направді, офіційно першим вчителем Леонардо вважають Верроккіо, справжнє ім'я якого Андреа дель Чоні. У 1473 році, у віці 20 років, Леонардо да Вінчі отримує кваліфікацію майстра в Гільдії Святого Луки.

Леонардо довгі роки провів у мандрах по Італії, займався математикою, інженерними справами. У Леонардо було багато друзів і учнів.

Кло-Люсе, місце смерті Леонардо, 1516 року переїжджає до Франції як придворний художник, інженер, архітектор і механік. Тут він створив серію рисунків на тему всесвітнього потопу. Але у Франції Леонардо майже не малював, у майстра оніміла права рука, і він насилу пересувався без сторонньої допомоги. Третій рік життя в Амбуазе 67-річний Леонардо провів в ліжку. 23 квітня 1519 року він залишив заповіт, а 2 травня помер в оточенні учнів і своїх шедеврів в Кло-Люсе. За словами Вазарі, да Вінчі помер на руках короля Франциска I, свого близького друга. Ця малодостовірна, але поширена у Франції легенда знайшла віддзеркалення в полотнах Енгра, Ангеліки Кауфман і багатьох інших живописців. Леонардо да Вінчі був похований в замку Амбуаз. На могильній плиті був вибитий напис: «У стінах цього монастиря покоїться прах Леонардо да Вінчі, найбільшого художника, інженера і архітектора Французького королівства».

Титульний аркуш

Портрет Л. да Вінчі

Ілюстрація з книги

Зміст1

Сторінки з книги
Зміст2


Ковалевський Олександр Онуфрійович



Ковалевский А.О.     Избранные работы/ А.О. Ковалевский; ред. биогр.очерк и коммент. А.Д. Некрасова и Н.М. Артемова; под общ. ред. С.И. Вавилова.- М. ; Л.: Изд-во АН СССР, 1951.- 676 с.- (Классики науки).- Прил.: с.531-674.- Лит. об А.О. Ковалевском: с. 672-674Олександр Онуфрійович Ковале́вський (7 (19 листопада) 1840, Варкаваська волость —9 (22 листопада) 1901, Петербург) — український та російський біолог і ембріолог.

Олександр Ковалевський народився в Варкаваській волості Вітебської губернії, тепер Прейльського району Латвії. Навчався в Петербурзькому університеті. Отримав ступінь магістра за дисертацію: «Історія розвитку ланцетника — Amphioxus lanceolatus», ступінь доктора за дисертацію: «Про розвиток Phoronis». Був професором зоології послідовно в Казанському, Київському та Новоросійському (нині - Одеському) університетах. У 1870—1873 роках здійснив поїздку з науковою метою до Червоного моря та до Алжиру. 1890 року після чергової закордонної екскурсії вибраний ординарним академіком Імператорської Академії Наук. З 1892 до 1901 працював директором Севастопольської біостанції.

Своїми працями Олександр Онуфрійович Ковалевський разом з Іллєю Мечниковим поклав початок еволюційній ембріології як науковій дисципліні, що ґрунтується на історичному принципі. Дослідження Ковалевського довели, що предками безчерепних були первинні безчерепні, які дали початок двом гілкам: представники однієї продовжували розвиватись як вільноплаваючі організми і з них виникли хребетні, а представники іншої перейшли до придонного способу життя, та стали предками сучасних безчерепних. Головний висновок з його досліджень полягав у тому, що загальний спосіб розвитку виявляють не представники одного якого-небудь класу, а всі групи тваринного царства — хребетні і безхребетні.







Титульний аркуш

Портрет Ковалевського

Зміст1

Зміст2




Миколай Коперник

Николай Коперник: сборник статей к четырехсотлетию со дня смерти/ отв. ред. А.А. Михайлов; прим. Н.И. Идельсон.- М. ; Л.: АН СССР, 1947.- 219 с.: 1 л. портр.; 2 л. ил.- прим. с.214-217Мико́лай Копе́рник (пол. Mikołaj Kopernik, лат. Nicolaus Copernicus Torinensis або Thorunensis або Torunensis, ім'я при народженні — Nikolas Koppernigk; *19 лютого 1473, Торунь, Польща — †24 травня 1543, Фромборк, Польща) — польський і німецький астроном і математик, автор геліоцентричної теорії побудови Сонячної системи.

Народився в місті Торунь/Торн (пол. Toruń, нім. Thorn, Куявія) в бюрґерській сім'ї торговця міддю родом із Клепарова та урядового службовця, котрого звали, як і сина, Nikolas Koppernigk; мати звалася Барбара Ватценроде (нім. Barbara Watzenrode) й була дочка багатого купця з Торуня. Микола в родині був наймолодший, мав брата Андрія (згодом каноника у Вармії) та сестер Барбару й Катерину. Барбара (на честь своєї матері) пішла в монастир, а Катерина вийшла заміж і мала 5 дітей, і Миколай Коперник, дуже прив'язаний до небожів, піклувався про них до кінця життя. Сам він не мав ні дружини, ні дітей. Коли малому Ніколасу було 10 років, помер його батько, і турботу про виховання сироти взяв на себе його дядько по матері, єпископ Вармійський Лукас (Лукаш) Ватценроде-молодший (нім. Lukas Watzenrode, 1447−1512)[12].

Свою найголовнішу працю, базовану на узагальненні власних тривалих спостережень і підрахунків, «Про обертання небесних сфер» (лат. De revolutionibus orbium coelestium) Миколай Коперник опублікував після довгих сумнівів у рік своєї смерті (1543)[19]. У цій роботі вчений постулював зовсім нове розуміння місця Землі і, разом з тим, людини у Всесвіті, виступивши творцем геліоцентричної теорії світу. Стара геоцентрична теорія облаштування всесвіту, яку сформулював грецький астроном Птолемей у ІІ ст. по Р. Х., розглядала Землю як центр світобудови і була панівною серед учених і теологів. Основну думку Коперника коротко викладено на його пам'ятнику у Варшаві: «Solis stator, Terrae motor («Він зупинив Сонце, зрушив Землю»).»

Довга затримка з публікацією його книги не пов'язана, як це часом стверджується, з побоюваннями переслідувань з боку Церкви, бо єпископ Гідеман Гізе, кардинал Миколай Шенберґ, як і учень Георг Йоахім Ретік, давно були знайомі з його теорією і наполягали на публікації книги. Сумніви Коперника були пов'язані з інтуїтивними відчуттями деяких хиб його теорії, переобтяженої зайвими подробицями. Книга Коперника латиною вийшла накладом 1000 примірників у Нюрнберзі з анонімною передмовою, складеною, найвірогідніше, без відома Коперника, де викладені теорії оголошено суто математичними гіпотезами, зручними для обчислень. Згодом трактат перевидано в Базелі (1566). В 1616 році Ватикан вніс книгу Коперника у перелік заборонених (в ньому вона значилась до 1828 року). Втім, це не завадило її перевиданню вже у наступному (1617) році в Амстердамі та всім дальшим передрукуванням. Кілька розділів «Про колові рухи...» присвячено питанням плоскої і сферичної тригонометрії.

Титульний аркуш видання 1947 року

зміст видання 1947 року



Николай Коперник: сборник статей и материалов к 410-летию со дня смерти (1543-1953)/ Отв. ред. Б.В. Кухаркин.- М.: Изд-во АН СССР, 1955.- 112 с.

Титульнй аркуш видання 1955 року

Сторінки з книги

Сторінки з книги

Сторінки з книги
Сторінки з книги

Повернутися до початку виставки

На головну сторінку сайта

Біографічні матеріали вчених взято з Вікіпедії вільної енциклопедії