Цитування та посилання

Суть цитування полягає в тому, що кожна цитата супроводжується посиланням на джерело, яке зафіксоване в бібліографічному списку. Правильне використання цитат та оформлення посилань у наукових роботах є важливою складовою дотримання принципів академічної доброчесності та сприяє якісному інтегруванню українських дослідників у світову систему наукової комунікації.

 

Способи цитування: 

 

  1. Нормативно-правові акти. Об’єктами цитування можуть бути тільки публічні і загальнодоступні джерела з офіційних ресурсів, першоджерела з актуальною, оновленою інформацією.

  2. Самоцитування – посилання на власні роботи. Власні посилання повинні бути оформлені у відповідності до всіх правил, що допоможе перенаправити інших вчених до своїх попередніх наукових робіт. Самоцитування має допомагати розкривати і доповнювати дослідження і бути по темі роботи (не більше 12%).

  3. Закордонні джерела й іноземних вчених. При згадці таких авторів текст пишеться мовою оригіналу. Якщо немає впевненості в якісному перекладі, можна скористатися парафразом і потрібно коректно транслітерувати особисті дані автора.

  4. Вторинні посилання. Використовуються, якщо первинне джерело важко читається, якісний переклад неможливий, оригінал зіпсований або втрачений. Вторинні цитати потрібно ретельно перевіряти на достовірність першоджерела, переконавшись, що в них немає помилок.

 

Правила оформлення посилань та цитувань:

 

ДСТУ 8302:2015 «Інформація та документація. Бібліографічне посилання. Загальні положення та правила складання»

 

Правила цитування:

 

  1. Цитування має використовуватися в усіх випадках, коли в роботі використовуються дані, взяті зі сторонніх джерел, а не отримані або створені безпосередньо автором.

  2. Джерелом цитування має бути вже виданий твір.

  3. Якщо думка автора наводиться дослівно, то її слід взяти в лапки.

  4. Об’єм цитування має відповідати меті цитування.

  5. Якщо цитується великий уривок тексту, то він може не братися в лапки, але, натомість, – виділяється від решти тексту певним способом.

  6. Можливе скорочення цитати, яке не веде до викривлення думки автора. Місце скорочення має бути відзначене в цитаті квадратними дужками з трьома крапками всередині.

  7. Допускається перефразування цитати, зміна словоформ чи певних слів. У такому разі, цитата в лапки не береться, але в квадратних дужках обов’язково ставиться посилання на джерело.

  8. У списку використаної літератури завжди слід вказувати навіть ті джерела, які використовувалися під час підготовки роботи і вивчення теми, навіть якщо прямих посилань чи цитувань цих джерел у роботі немає.

 

Джерело: http://nbuv.gov.ua/UJRN/pednauk_2013_6_24.

 

Міжнародні стилі цитування та посилання в наукових роботах

 

Сервіси для оформлення цитувань за міжнародними стилями:

 

Easybib – умовно безкоштовний онлайн інструмент для бібліографії та цитувань. Крім автоматичного формування посилань надає можливість власноруч створювати посилання та додавати анотації. Понад 7 тис. стилів цитування, деякі з них доступні лише в платній версії.

Citation Machine – стилі цитувань: MLA, APA, Turabian, Chicago та бібліотека із 7 тис. додаткових стилів цитування, різнорідність джерел: журнали, книги, веб-сайти, перевірка на плагіат (за умови підписки), доступна безкоштовна версія.

BibMe – стилі цитувань: MLA, APA, Turabian або Chicago, різнорідність джерел: журнали, книги, вебсайти, перевірка на плагіат, доступна безкоштовна версія.

Citefast – безкоштовний онлайн інструмент для бібліографії та цитувань. Стилі цитувань: APA, MLA і Chicago, різнорідність джерел: журнали, газети, книги, веб-сайти.

Citavi – багатофункціональний онлайновий інструмент бібліографії і цитувань. Довідковий менеджер і платформа управління процесом дослідження надає можливість вибрати спосіб додавання посилань, доступна безкоштовна версія.

OttoBib – безкоштовний онлайн інструмент для бібліографії та цитувань, який використовується спеціально для книжкових ресурсів. Достатньо вказати ISBN книги для створення бібліографії. Стилі цитувань: MLA, APA, Chicago, Turabian, Wikipedia і BibTeX.

Docear – багатофункціональний онлайновий інструмент бібліографії і цитувань. Довідковий менеджер і платформа управління процесом дослідження допомагає організовувати, створювати та використовувати дослідницькі матеріали.